İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir. Metal içermezler. Avantajları bakımından son yıllarda diş hekimliğinde sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.Zirkonyum diş kapmalama genellikle çürük dişlerin restorasyonu için kullanılır. Estetik açıdan beyaz dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza zirkonyum diş kaplama ile estetik gülüş tasarımı yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Dişetiyle ve ağız dokularıyla mükemmel uyumluluk gösterirler. Beyaz renkte ve ışık geçirgen olmasından dolayı estetik açıdan çok avantajlıdır. Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenliği metal destekli kaplamalara göre daha dayanıklı olduğu için daha iyi bir gülüş estetiği sağlar. Metal alerjisi olan hastalarımızda da alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Materyal yapısı nedeniyle ağızda bakteri ve plak oluşumu daha az gözlenir. Üst ve alt dişlere zirkonyum kaplama yapılabilir. Arka grup dişlerde sağlamlık, ön grup dişlerde estetik görünüm açısından sıklıkla uygulanır. Zirkonyum diş kaplamaları çok fazla avantaja sahip materyallerdir. Bu dişlerin özellikleri ve avantajları şunlardır:

 • Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenliği metal destekli kaplamalara göre daha dayanıklı olduğu için daha iyi bir gülüş estetiği sağlar.
 • Özel zirkonyum fırınında işlemden geçirildiği için yapıları oldukça sağlamdır.
 • Kırılmaya, çatlamaya ve aşınmaya karşı dirençlidir.
 • Metal yapı içermez.
 • Dişetiyle ve ağız dokularıyla mükemmel uyumluluk gösterirler.
 • Işığı geçirme özelliği sayesinde doğal beyaz görünüme sahiptir.
 • Uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
 • Isı geçirgenliği az olduğu için, sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmaz.
 • Metal destekli kaplamaların aksine ağızda tat değişimi olmaz.
 • Diş eti uyumu sayesinde ağız kokusunu azaltır ve diş etlerinde koyu renk bırakmaz.
 • Materyal yapısı nedeniyle ağızda bakteri ve plak oluşumu daha az gözlenir.
 • Doğal dişlere kıyasla renk değişimine çok az rastlanır.
 • Metalden kaynaklı oluşan alerjik sorunların önüne geçilir.
 • Yüzeyi pürüzsüzdür bu sayede plak birikimine neden olmaz.

Kimlere Zirkonyum Kaplama Yapılabilir?

Genellikle estetik daha güzel görünen ve daha beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Estetik olarak başarılı sonuç vermesi nedeniyle ön dişlerde kullanımı yaygındır. Diş yüzeyi yapıştırılarak veya eksik diş bölgelerinde köprü diş şeklinde uygulanabilir. Dişlerin görünümünden memnun olmayan, rahatça gülümseyemeyen, konuşurken ve gülerken eliyle ağzını kapatan kişiler daha estetik bir gülüşe kavuşmak için zirkonyum kaplama yaptırabilir. Ancak 18 yaşını doldurmamış gelişim çağındaki bireylerde çene gelişimi hala devam ettiği için, gelişim tamamlanana kadar zirkonyum tedavisi için beklenmelidir. Çoğunlukla zirkonyum kaplama yaptıranlar, şu dişlere sahip kişilerdir:

 • Diş çürükleri
 • Diş eksiliği olan kişiler
 • Dişlerinin arasında boşluk (diastema) olan dişler,
 • Travma sonucu kırılmış dişler,
 • Çeşitli nedenlerde renk değişikliğine uğramış dişler,
 • Beyazlatma tedavisi ile beyazlatılamayan dişler,
 • Diş eti çekilmesinden dolayı estetiği bozulmuş olan dişler,
 • Estetik görünümü olmayan dolgulu dişler,
 • Çapraşık dişleri olan kişiler

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İşlemler 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Yapılan zirkonyum dişin ömrü ağız dokularının sağlığı, mevcut dişlerin durumuna göre değişiklik gösterir.

Kimlere Zirkonyum Kaplama Yapılabilir?

Genellikle estetik daha güzel görünen ve daha beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Estetik olarak başarılı sonuç vermesi nedeniyle ön dişlerde kullanımı yaygındır. Diş yüzeyi yapıştırılarak veya eksik diş bölgelerinde köprü diş şeklinde uygulanabilir. Dişlerin görünümünden memnun olmayan, rahatça gülümseyemeyen, konuşurken ve gülerken eliyle ağzını kapatan kişiler daha estetik bir gülüşe kavuşmak için zirkonyum kaplama yaptırabilir. Ancak 18 yaşını doldurmamış gelişim çağındaki bireylerde çene gelişimi hala devam ettiği için, gelişim tamamlanana kadar zirkonyum tedavisi için beklenmelidir. Çoğunlukla zirkonyum kaplama yaptıranlar, şu dişlere sahip kişilerdir:

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavi Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama tedavi fiyatları: hastanın çene yapısı, kapanış sorunları, uygulanacak olan diş sayısı, kaplama materyali, ilave tedavilere ihtiyaç olup olmadığı ve diş hekiminin yapacağı teşhis ve tedavi planlaması, sonucunda kişiye özel olarak belirlenir.

TEDAVİLER

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojileri kullanarak kişiye özel oluşturulmuş estetik bir gülüş tasarımıdır.

İmplant Tedavisi

Travma, çürük ve diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir.

Şeffaf Plak

Braketsiz ve metal diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri olan şeffaf aparey ya da farklı bir deyişle alignerlar, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği (Hollywood Gülüşü)

Gülüş estetiği olarak bilinen Hollywood Smile uygulaması inci gibi dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz ve daha ilgi çekici, parlak, aralarında boşluk olmayan, temiz ve sağlıklı bir görünüm yaratmasından dolayı hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamadır.

Kompozit Lamina

Kompozit lamina tekniği kişilerin doğal dişlerini aşındırmadan ya da minimum aşındırma yapılarak hastaya uygun kompozitin küçük tabakalar halinde diş yüzeyine yerleştirilip estetik görüntü verilerek, LED ışıkla sertleştirilmesidir.

Porselen Kaplama

Farklı nedenlerden oluşan yaralanmalar, çürük veya diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı diş kayıpları ve çevre dokularındaki eksiklikleri tamamlayan ve dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Sinüs Lifting

Dental implant tedavisi uygulanacak hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücüler, dişlerin çiğneme ve düz yüzeylerinde bulunan girinti ve çukurcukları örterek, dişlerin çürümesini önlemeyi hedefleyen koruyucu uygulamalardır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin kendi renginden birkaç ton açık hale getirilmesine diş beyazlatma işlemi denilmektedir.

Diş Teli Uygulamaları

Diş teli uygulamaları, dişlerin doğru pozisyonlarda çene üzerinde yerleşmelerine yardımcı olur.

Diş Çekimi – Gömülü Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. 

Diş Eti Çekilmesi

Dişi çevreleyen destek dokuların yumuşak dokular bölümündeyse, buna gingivitis diyoruz.

Fluroid Uygulaması

Fluorid uygulaması dişlere yüzeysel olarak vernik ya da jel formunda fluor sürülmesi/bekletilmesidir.

Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez; çene eklemi hastalarını tedavi etmek için çene ekleminin steril sıvı ile yıkandığı bir tedavi yöntemidir.

Dolgu Tedavileri

Diş çürükleri, diş aşınmaları, kırıklar, şekil bozuklukları, renklenmeler gibi çok sıklıkla görülen problemler diş dolgu tedavileri ile çözümlenir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, dişlerin yüzeyindeki var olan plak ve diş taşlarının kaldırılması, bunun akabinde de dişlerin yüzeylerinin cilalanarak temizlenmesi esasına dayanır.

Gummy Smile

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü), konuşurken veya gülerken üst diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesine denir.

Ortognatik (Çene) Cerrahi

Ortognatik (çene) cerrahi, çene iskelet yapısında ileri derece bozukluk olan yani diş pozisyonları ve alt – üst çene pozisyonlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon Anestezi Altında Diş Tedavileri

Sedasyon, dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel anestezi, cerrahi uyaranın neden olabileceği ağrı ve refleks yanıtların ilaçlar ile kontrolünün sağlandığı geçici bilinç kaybı (derin uyku hali) durumunu ifade eder.

Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu