İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Diş Teli Uygulamaları

Diş Teli Uygulamaları

Diş teli uygulamaları, dişlerin doğru pozisyonlarda çene üzerinde yerleşmelerine yardımcı olur. Çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar. Diş teli uygulamaları ile tedavi sabit veya hareketli olabilir.

Sabit diş teli uygulamaları: Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi şeklidir. Braketler metal ya da porselen olabilir. Diş rengindeki porselen braketler görünmediğinden estetik olarak rahatsızlık vermezler.

Hareketli diş teli uygulamaları: Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği apareylerdir. Hastalarımız hareketli diş teli uygulamaları ile plaklarını çıkardığı andan itibaren rahatlıkla her besini tüketebiliyor.

Belirgin tellerle dolaşmak istemeyen hastalarımız için şeffaf plak tedavisini öneriyoruz. Daha detaylı bilgi almak için Şeffaf Plak tedavisi konulu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Diş Teli Uygulaması Dişleri Çürütür Mü?

İyi bir ağız bakımı varsa diş teli uygulamaları çürüğe neden olmaz. Yiyecek artıklarının daha çok tutunduğu bir ortam yarattığı için ortodontik tedavilerde özenli ve düzenli bir fırçalama şarttır. İyi temizlendiği zaman çürük sıklığında artış ile karşılaşılmaz. Bunları önlemek amacıyla, tedavinin başından sonuna kadar diş fırçalamanın önemini hastalara anlatılır. 

Ortodontik Bozuklukların Sebepleri

Genetik-ailesel ve çevresel olmak üzere iki ana nedeni vardır. Çevresel faktörlerde ilk sırayı, yeterli özenin gösterilmemesi sonucu süt dişlerinin erken kaybı yer alır. Bu durum, sonradan çıkacak dişlere yeterli yer kalmamasına sebep olur. Uzun süreli emzik ve biberon kullanımı, parmak emme, dudak emme, kalem ısırma, yanlış yutkunma gibi alışkanlıklar da diğer çevresel sebeplerdir. Ayrıca özellikle rahat burun solunumunun yapılamadığı durumlar üst çene darlığına ve çeneler arası ilişkinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Çocukların erken dönemde geçirdikleri çene ve çene eklemi yaralanmaları, çene büyümesinde bozukluklara yol açabilir. Aynı hastada bu faktörlerden birkaçının bir arada bulunması şiddetli çene bozukluklarına sebep olabilir.

Ortodontik Bozukluklar Düzeltilmediğinde Oluşabilecek Problemler

Estetik, fonksiyonel ve bazen psikolojik problemlere neden olabilir. Rahat bir şekilde gülmeye engel olabilir. Çapraşıklık durumunda yeterli temizleme yapılamayacağından ağız hijyeni bozulur, çürükler ve ağız kokusu oluşur. Düzgün ısıramamaktan dolayı çene ekleminde de sorunlar olabilir. Kapanış bozuklukları ayrıca, diş yüzeylerinin anormal aşınmasına, destek kemik ve diş eti dokusunda hasara yol açabilir.

Diş Teli Uygulama Fiyatları

Diş teli uygulama fiyatları; diş hekiminin yapacağı teşhis ve tedavi planlaması ile belirlenir. Ek olarak diş teli tedavisi kişiye özeldir.

Diş teli uygulama fiyatları: çocuk veya yetişkin birey olarak, tedavi kapsamında; önleyici, düzeltici, sabit ya da hareketli diş teli uygulamalarından hangisinin tercih edileceğine, tedavi sırasında kullanılan ekipmanlara, ilave tedavilere ihtiyaç olup olmadığına, tedavinin süresi ve planına göre belirlenmektedir.

TEDAVİLER

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojileri kullanarak kişiye özel oluşturulmuş estetik bir gülüş tasarımıdır.

İmplant Tedavisi

Travma, çürük ve diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir.

Şeffaf Plak

Braketsiz ve metal diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri olan şeffaf aparey ya da farklı bir deyişle alignerlar, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği (Hollywood Gülüşü)

Gülüş estetiği olarak bilinen Hollywood Smile uygulaması inci gibi dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz ve daha ilgi çekici, parlak, aralarında boşluk olmayan, temiz ve sağlıklı bir görünüm yaratmasından dolayı hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamadır.

Kompozit Lamina

Kompozit lamina tekniği kişilerin doğal dişlerini aşındırmadan ya da minimum aşındırma yapılarak hastaya uygun kompozitin küçük tabakalar halinde diş yüzeyine yerleştirilip estetik görüntü verilerek, LED ışıkla sertleştirilmesidir.

Porselen Kaplama

Farklı nedenlerden oluşan yaralanmalar, çürük veya diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı diş kayıpları ve çevre dokularındaki eksiklikleri tamamlayan ve dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Sinüs Lifting

Dental implant tedavisi uygulanacak hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücüler, dişlerin çiğneme ve düz yüzeylerinde bulunan girinti ve çukurcukları örterek, dişlerin çürümesini önlemeyi hedefleyen koruyucu uygulamalardır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin kendi renginden birkaç ton açık hale getirilmesine diş beyazlatma işlemi denilmektedir.

Diş Çekimi – Gömülü Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. 

Diş Eti Çekilmesi

Dişi çevreleyen destek dokuların yumuşak dokular bölümündeyse, buna gingivitis diyoruz.

Fluroid Uygulaması

Fluorid uygulaması dişlere yüzeysel olarak vernik ya da jel formunda fluor sürülmesi/bekletilmesidir.

Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez; çene eklemi hastalarını tedavi etmek için çene ekleminin steril sıvı ile yıkandığı bir tedavi yöntemidir.

Dolgu Tedavileri

Diş çürükleri, diş aşınmaları, kırıklar, şekil bozuklukları, renklenmeler gibi çok sıklıkla görülen problemler diş dolgu tedavileri ile çözümlenir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, dişlerin yüzeyindeki var olan plak ve diş taşlarının kaldırılması, bunun akabinde de dişlerin yüzeylerinin cilalanarak temizlenmesi esasına dayanır.

Gummy Smile

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü), konuşurken veya gülerken üst diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesine denir.

Ortognatik (Çene) Cerrahi

Ortognatik (çene) cerrahi, çene iskelet yapısında ileri derece bozukluk olan yani diş pozisyonları ve alt – üst çene pozisyonlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon Anestezi Altında Diş Tedavileri

Sedasyon, dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel anestezi, cerrahi uyaranın neden olabileceği ağrı ve refleks yanıtların ilaçlar ile kontrolünün sağlandığı geçici bilinç kaybı (derin uyku hali) durumunu ifade eder.

Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu