İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez Nedir?

Artrosentez; çene eklemi hastalarını tedavi etmek için çene ekleminin steril sıvı ile yıkandığı bir tedavi yöntemidir. Ağız açma-kapama veya çiğneme esnasında kişilerin ağrı hissetmesi, eklemden ses gelmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler çene eklemi rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Çene  eklemi  aynı zamanda (Temporomandibular Eklem- TME) rahatsızlığı olarak da bilinmektedir.

Çene Eklem Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Çene eklemi rahatsızlığınızın olup olmadığını anlayabilmek için mutlaka ağız diş ve çene cerrahı hekimi tarafından muayene olunmalıdır. Çene eklemi rahatsızlıkları olan hastaların belirtileri genellikle;

  • Dişleri gıcırdatmak ve sıkmak.
  • Boyun, sırt ve baş bölgesinde hissedilen devamlı ağrılar.
  • Konuşma esnasında yaşanan zorluklar.
  • Çenede takılmaların veya ağzın açılmasını engelleyen kilitlenmeler olması.
  • Sabah uyanınca çene kaslarında hissedilen yorgunluk ve ağrı hissetmek.
  • Çene açma hareketi sırasında gelen tıkırtı sesleri.
  • Yemek yenirken besinlerin kesilmesinde zorlanmak.
  • Çiğneme, ağzı açma ve esneme hareketlerinde oluşan ağrı hissi.

Belirtiler her zaman çene eklemi hastalığının var olduğu anlamına gelmez. Stres kaynaklı bir durum da olabilir fakat diğer etkenlerle birlikte gerçekleşiyorsa zaman kaybetmeden ağız diş ve cerrahı tarafından muayene olunmalıdır.

Artrosentez (Çene Eklemi Yıkama) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Artrosentez uygulaması ile çene kemiğinin üst bölgesinden iğne yardımıyla girilerek hastanın eklemlerinde biriken sıvıların çıkartılması ile bölgenin steril edilerek, çeneye fonksiyon kazandırılması amaçlanır. Artrosentez uygulaması lokal anestezi veya bilinçli sedasyon anestezisi altında 30-40 dakikada uygulanabilen cerrahi bir işlemdir.  Çene eklemi tedavileri ağız diş ve cerrahları tarafından uygulanmaktadır. Artrosentez halk arasında Çene Eklemi Yıkama tedavisi olarak da bilinmektedir.

TEDAVİLER

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojileri kullanarak kişiye özel oluşturulmuş estetik bir gülüş tasarımıdır.

İmplant Tedavisi

Travma, çürük ve diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir.

Şeffaf Plak

Braketsiz ve metal diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri olan şeffaf aparey ya da farklı bir deyişle alignerlar, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği (Hollywood Gülüşü)

Gülüş estetiği olarak bilinen Hollywood Smile uygulaması inci gibi dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz ve daha ilgi çekici, parlak, aralarında boşluk olmayan, temiz ve sağlıklı bir görünüm yaratmasından dolayı hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamadır.

Kompozit Lamina

Kompozit lamina tekniği kişilerin doğal dişlerini aşındırmadan ya da minimum aşındırma yapılarak hastaya uygun kompozitin küçük tabakalar halinde diş yüzeyine yerleştirilip estetik görüntü verilerek, LED ışıkla sertleştirilmesidir.

Porselen Kaplama

Farklı nedenlerden oluşan yaralanmalar, çürük veya diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı diş kayıpları ve çevre dokularındaki eksiklikleri tamamlayan ve dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Sinüs Lifting

Dental implant tedavisi uygulanacak hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücüler, dişlerin çiğneme ve düz yüzeylerinde bulunan girinti ve çukurcukları örterek, dişlerin çürümesini önlemeyi hedefleyen koruyucu uygulamalardır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin kendi renginden birkaç ton açık hale getirilmesine diş beyazlatma işlemi denilmektedir.

Diş Teli Uygulamaları

Diş teli uygulamaları, dişlerin doğru pozisyonlarda çene üzerinde yerleşmelerine yardımcı olur.

Diş Çekimi – Gömülü Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. 

Diş Eti Çekilmesi

Dişi çevreleyen destek dokuların yumuşak dokular bölümündeyse, buna gingivitis diyoruz.

Fluroid Uygulaması

Fluorid uygulaması dişlere yüzeysel olarak vernik ya da jel formunda fluor sürülmesi/bekletilmesidir.

Dolgu Tedavileri

Diş çürükleri, diş aşınmaları, kırıklar, şekil bozuklukları, renklenmeler gibi çok sıklıkla görülen problemler diş dolgu tedavileri ile çözümlenir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, dişlerin yüzeyindeki var olan plak ve diş taşlarının kaldırılması, bunun akabinde de dişlerin yüzeylerinin cilalanarak temizlenmesi esasına dayanır.

Gummy Smile

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü), konuşurken veya gülerken üst diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesine denir.

Ortognatik (Çene) Cerrahi

Ortognatik (çene) cerrahi, çene iskelet yapısında ileri derece bozukluk olan yani diş pozisyonları ve alt – üst çene pozisyonlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon Anestezi Altında Diş Tedavileri

Sedasyon, dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel anestezi, cerrahi uyaranın neden olabileceği ağrı ve refleks yanıtların ilaçlar ile kontrolünün sağlandığı geçici bilinç kaybı (derin uyku hali) durumunu ifade eder.

Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu